Ochorenie Slintačka a krívačka - pokyny Štátnej a potravinovej správy SR

Ochorenie Slintačka a krívačka - pokyny Štátnej a potravinovej správy SR

V súvislosti s mimoriadnou situáciu s ochorením Slintačky a krívačky vydala Štátna veterinárna a potravinová správa SR prostredníctvom svojich RVPS opatrenia aj pre užívateľov poľovných revírov.
OPATRENIA PRE REVÍRY V ČISTEJ ČASTI SR = LOV JE POVOLENÝ
Užívateľovi poľovného revíru sa nariaďuje:
a) zákaz vykonávania lovu zveri poľovníkmi ktorí pochádzajú z reštrikčného pásma vytýčeného pre slintačku a krívačku, vrátane výcviku a skúšok poľovných psov pochádzajúcich z týchto oblastí.

b) zákaz odchytu zveri a jej premiestňovanie mimo poľovný revír.

c) zákaz zazverovania poľovného revíru dovozom odchytenej poľovnej zveri vnímavej na SLAK, vrátane zveri pochádzajúcej z mimo reštrikčného pásma slintačky a krívačky.

d) zabezpečiť informovanie všetkých členov poľovníckej organizácie s vydanými opatreniami o príznakoch SLAKu a spôsoboch šírenia ochorenia vrátane biologickej ochrany chovov hospodárskych zvierat.

e) denné sledovanie zdravotného stavu zveri.

f) nahlásenie nájdených kadáverov raticovej zveri s podozrením na SLAK, na telefónne číslo RVPS............., ktorá rozhodne o spôsobe ich neškodného odstránenia.Prednostne sa uplatňuje ich neškodné odstránenie v spracovateľskom závode špeciálnym zvozom kadáverov z uhynutých alebo usmrtených zvierat u ktorých bolo podozrenie na ochorenie.

g) bezodkladné usmrtenie vnímavých zvierat s príznakmi ochorenia svedčiacich o SLAKu a informovanie o tejto činnosti RVPS, ktorá zabezpečí odber vzoriek na laboratórne vyšetrenie.

h) dodržiavať pri manipulácii s uhynutými a usmrtenými zvieratami, s vedľajšími živočíšnymi produktmi z usmrtenej zveri podozrivej zo SLAKu opatrenia zabraňujúce šíreniu SLAKu.

i) osoby zúčastňujúce sa manipulácie s usmrtenými alebo uhynutými zvieratami podozrivými zo SLAKu nesmú prísť do kontaktu s vnímavými domácimi zvieratami v chove minimálne 48 hodín od manipulácie.

j) použitý odev pri návšteve revíru, manipulácii s usmrtenými a uhynutými zvieratami podozrivými zo SLAKu musí byť ihneď po skončení návštevy vypratý, obuv a nástroje použité v revíri vyčistené a vydezinfikované.

k) čistenie a dezinfekciu dopravných prostriedkov ktoré boli použité na prepravu podozrivej zveri z nákazy, vrátane kolies dopravných prostriedkov pohybujúcich sa v revíri.

OPATRENIA PRE POĽOVNÉ REVÍRY V REŠTRIKČNEJ ZÓNE SR = LOV JE ZAKÁZANÝ

POZNÁMKA: V reštrikčnej časti sú naviac nariadené opatrenia aj pri získavaní trofejí a zbere zhodov!!!

Užívateľovi poľovného revíru sa nariaďuje:
a) zákaz vykonávania všetkých poľovníckych aktivít v revíri ako je lov zveri,  vykonávanie výcviku a skúšok poľovných psov, voľný pohyb psov, akcii spojených s hromadnou účasťou osôb v revíri (školenia, inštruktáže, krúžky KMPP, súťaže).

b) zákaz odchytu zveri a jej premiestňovanie mimo poľovný revír.

c) zákaz uvádzania zveriny na trh.

d) zákaz zazverovania poľovného revíru dovozom odchytenej poľovnej zveri vnímavej na SLAK, vrátane zveri pochádzajúcej z mimo reštrikčného pásma slintačky a krívačky.

e) zákaz získavania trofejí z uhynutej poľovnej zveri bez súhlasu RVPS.

f) zákaz premiestňovania uhynutej zveri a jej zvyškov vrátane zhodov z parohatej zveri (vedľajších živočíšnych produktov - VŽP). Zhody z parohatej zveri musia byť pred prinesením z revíru sústredené na registrovanom mieste RVPS, kde sa vykoná ich dezinfekcia účinným dezinfekčným prostriedkom. POZN: za registrované miesto sa považuje miesto, ktoré užívateľ PR vopred nahlási na RVPS.

g) zabezpečiť informovanie všetkých členov poľovníckej organizácie s vydanými opatreniami a príznakoch SLAKu.

h) denné sledovanie zdravotného stavu zveri s minimalizovaným stupňom vyrušovania zveri. Návšteva za účelom sledovania zdravotného stavu zveri sa uvedie v knihe návštev poľovného revíru.Sledovanie zdravotného stavu môžu vykonávať len osoby vyškolené na tento účel a ktoré neprichádzajú do styku s vnímavými zvieratami (nie sú držitelia alebo chovatelia vnímavých zvierat). Za vyškolenú osobu sa pokladá osoba oboznámená o týchto opatreniach a spôsobe šírenia ochorenia na webovej stránke ŠVPS.

i) nahlásenie nájdených kadáverov alebo ich zvyškov z raticovej zveri RVPS na telefónne číslo............., ktorá rozhodne o spôsobe ich neškodného odstránenia. Prednostne sa uplatňuje ich neškodné odstránenie v spracovateľskom závode špeciálnym zvozom kadáverov z uhynutých zvierat alebo usmrtených zvierat u ktorých bolo podozrenie na ochorenie.

j) bezodkladné usmrtenie vnímavých zvierat s príznakmi ochorenia a informovanie o tejto činnosti RVPS.

k) dodržiavať pri manipulácii s uhynutými a usmrtenými zvieratami, s vedľajšími živočíšnymi produktmi z usmrtenej zveri, opatrenia zabraňujúce šíreniu SLAKu. Osoby zúčastňujúce sa manipulácie s usmrtenými alebo uhynutými zvieratami nesmú prísť do kontaktu s vnímavými domácimi zvieratami v chove minimálne 48 hodín od manipulácie. Použitý odev pri manipulácii musí byť ihneď po skončení manipulácie vypratý, obuv a nástroje vyčistené a vydezinfikované.

l) čistenie a dezinfekciu dopravných prostriedkov ktoré boli použité na prepravu zveri vrátane kolies dopravných prostriedkov pohybujúcich sa v revíri.

Nesplnenie uvedených nariadení a zákazov bude považované za porušenie zákona č. 39/2009 Z. z. o veterinárnej starostlivosti.
Na základe ustanovenia § 52 ods. 1 písm. b) zákona č. 39/2007 Z. z. sa na nariadenie opatrení nevzťahuje všeobecné právne predpisy o správnom konaní.
 
V prílohe zasielame aj grafiku pre sociálne siete resp. webové stránky. Taktiež žiadame o zverejnenie s odkazom na náš web ale hlavne web ŠVPS SR.